CzechPOINT: Datovky táhnou

V lednu bylo na kontaktních místech Czech POINT podáno více než 9.300 žádostí o zřízení datové schránky, což je druhé nejvyšší číslo za dobu existence systému. Je to součet žádostí fyzických i podnikajících fyzických osob. Současně ze statistik vyplývá, že počet nových datových schránek v posledním roce postupně roste. Jsme pyšní, že naše společnost se na bezchybném provozu datových schránek může podílet, říká jednatel Martin Řehořek.

Czech POINT zajištuje pro ISDS nejenom vyřízení žádostí o zřízení datové schránky. Další hojně využívanou službou je zneplatnění přístupových údajů a vystavení nových. Zpočátku se ozývaly hlasy, proč je nutno pro obnovení přístupových údajů chodit na Czech POINT. Postupně ale odezněly a uživatelé datovek pochopili, že pokud se mohou svými přístupovými údaji z datovky hlásit i k jiným informačním systémům, je to pro jejich vlastní bezpečnost. Na rozdíl od jiných webů, kde lze přístupové údaje resetovat a znovu nastavit, je ISDS systémem kritické informační infrastruktury a řídí se pravidly jak podle zákona o kybernetické bezpečnosti tak nařízením eIDAS. Proto si zaslouží vyšší bezpečnost a identifikaci uživatele podle jeho osobních dokladů včetně ztotožnění vůči základním registrům při každém obnovení přístupových údajů.

Společnost NEWPS.CZ je jedním ze subdodavatelů, který se na bezchybném chodu Informačního systému datových schránek podílí už jedenáct let.

 

zdroj: www.czechpoint.cz

 

 

 

Další články

Nezabezpečené API jako pozvánka pro hackery
Více
Většinu času jsme v defenzívě, přiznávají bezpečnostní experti
Více

Zpět na výpis novinek