Chytré věci ještě nemyslí, ale už utíkají regulaci
Siri ještě není chytrá. Zatím jen umí rychle probírat ohromné databáze a číst vaše zvyky. Ale co až jednou bude? Jakou bude mít odpovědnost? To je gigantický rébus pro právníky. V některých odvětvích už se s podobnou otázkou potýkají. Více se dočtete v novém sloupku šéfa NEWPS.CZ Aleše Kučery.
Kdekdo si dnes může za pár desítek tisíc korun koupit dron, který je schopen převážet náklad. Když unese velký fotoaparát, tak unese třeba i kilogram drog. Vlastně je těžko pochopitelné, proč ještě nějací pašeráci chodí přes nějaké hranice. Volně dostupný je přece stroj, který umí něco popadnout, nést, pak to na povel pustit. Letí deset metrů nad zemí a není v něm skoro žádný kov, takže ho radar nevidí. Vývoj zase jednou předbíhá regulaci.
Podobně jako v případě robotů, které jsou stále rozšířenější v průmyslu, ale postupně míří i do nejrůznějších služeb nebo do dopravy. Vyvstává tu složitá otázka zodpovědnosti. Auta dnes mají adaptivní tempomat - brzdí, zrychlují, někdy i sama točí volantem. Málokdo si přitom uvědomuje, že automobilka má pravděpodobně gigantické právní oddělení, které formuluje kupní smlouvu tak, aby nový majitel vozu podepsal, že bere na vědomí: to a to a je navzdory všem automatům pořád jeho odpovědnost.
V Spojených státech už v 90. letech soud řešil případ, kdy jel řidič rychleji, než měl, a dostal pokutu. Hájil se tím, že tempomat začal najednou zrychlovat, on nevěděl, co má přesně dělat, bál se o život a tak dále. A žádal odškodnění od automobilky. Soudce rozhodl přibližně v tom smyslu, že pokud řidič zapnul tempomat, vědomě předal část ovládání auta příslušnému stroji a je jeho odpovědností, že něco takového udělal. Automobilky na druhou stranu museli mezi ovládací prvky přidat speciální velký vypínač tempomatu.
Jenže dnes směřujeme podstatně dál. Kdo ponese odpovědnost za nehodu autonomního auta nebo za zdravotní problém, který pacientovi způsobí robotická sestřička? Tento rébus se samozřejmě komplikuje s prohlubováním umělé inteligence. Ta zatím funguje v podstatě tak, že na základě velkého množství dat z minulosti opakuje určitý algoritmus jednání v současnosti. Siri vás v 11 hodin večer upozorní, že by bylo dobré si nastavit budík na 6:30. Nepřišla na to sama, jen ví, že si na tento čas nastavujete budík každý všední den. Ale co až bude alespoň v jistém smyslu opravdu sama myslet?
Ing. Aleš Kuřera
předseda představenstva
NEWPS HOLDING SE