Po čem firmy touží v IT

Firmy si čím dál častěji posílají faktury jedině elektronicky v podobě, která umožňuje automatizované zpracování. Ale přijde jim normální, že se státem komunikují na papíře, nebo jejich zástupci dokonce osobně chodí na úřady. 

Mění se to. Ale o tom, kde jim ještě leží či obíhají nějaká lejstra, která by šlo změnit v elektronické dokumenty, přemýšlejí relativně pomaleji než o tom, co udělat s výrobou.

Důvod je celkem jednoduchý. Firmy jsou tu proto, aby vytvářely zisk. A podle toho řadí prioritu svých investic do informačních technologií. Především chtějí s jejich pomocí co nejefektivněji vyrábět co nejlepší produkty a služby. Následně je zajímá, jak zabezpečit své know – how, protože to se dnes téměř vždy, zjednodušeně řečeno, nachází na nějakém disku. Nicméně výdaje za bezpečnost vnímají spíš jako nutné zlo. Až poté přichází na řadu IT investice do splnění zákonných povinností. Tyhle utracené peníze firmy vědomě či možná podvědomě znechucují, protože neslouží k účelu, pro který byly založeny. A zlevnění vlastní administrativy a elektronizace úřadování se státem je až na posledním místě.

My jako IT dodavatelé bychom tedy měli firmám na prvním místě vysvětlovat, jak si nákupem toho či onoho řešení primárně pomohou na straně obchodu – budou schopni udělat nový produkt, zlevnit jeho vývoj, snížit náklady na dodavatelsko – odběratelské vztahy, zjednodušit logistiku. Je to cesta rozhodně perspektivnější než nabízet fantastickou technologii, která jim zlevní chod ekonomického oddělení. Protože na straně firmy následuje úvaha: když tam zavedeme novou technologii, lidé budou brblat, že se ji musí učit. A budeme-li chtít ušetřit, musíme jich potom část vyhodit. To je jednodušší nechat vše tak, jak to je. 

 

Aleš Kučera
předseda představenstva
NEWPS HOLDING SE

Další sloupky Aleše Kučery najdete ZDE.

 

Další články

Zákaznické účty ve zvýšeném ohrožení
Více
Aby se zahradník nestal kozlem aneb jak ohlídat správce IT
Více

Zpět na výpis novinek