Dítě elektronicky nepočnete

Závěť nechme papíru. Ne všechno jde udělat elektronicky, a ne vždy to dává smysl, píše šéf NEWPS Aleš Kučera, který má bohaté zkušenosti s elektronizací státní správy. A co lidem přinese zákon o právu na digitální službu? Přečtěte si v novém sloupku.

Je to historka stará 12 nebo 15 let, ale názorně ukazuje, jak se o digitalizaci státní správy přemýšlet nedá. Když se připravoval zákon o elektronickém podpisu, první dvě námitky zněly: jak se bude dělat elektronická závěť? A jak petice, kterou bude chtít podepsat 50 tisíc lidí. A já jsem odpovídal, že nijak. Prostě je třeba zvolit inženýrský přístup a říci, že některé úkony elektronicky dělat nepůjdou, protože by to bylo zbytečně riskantní nebo nesmyslné.

Dobrým příkladem může být placení poplatků za psa. Když ho jde majitel zaregistrovat, ať to provede fyzicky, zvíře stejně musí dostat čip. Ale pak je třeba platit poplatky, které se pravidelně opakují, tak proč to řešit papírovým dopisem. Podobně má smysl uvažovat v případě firmy. Když ji chce někdo založit, ať to udělá prezenčně, protože je žádoucí dotyčného vidět, řádně ověřit jeho totožnost. Ale pojďme přemýšlet, jak následně v průběhu fungování firmy umožnit co nejvíce věcí dělat elektronicky.

Obecnému vnímání digitalizace by pak asi nejvíce prospělo, kdyby se někdo zamyslel, jak fungují lidé „neprofesionálové“. Co potkává zaměstnance, který se občas přestěhuje, občas koupí auto, jeho děti studují, cestuje. A snažit se mu ulevit v tom, co musí řešit nejčastěji.

Jistý pokrok v tomto smyslu lze čekat od zákona o právu na digitální službu, který je v současnosti v parlamentu. Ten stanoví, které služby musí stát občanovi poskytnout digitálně, pokud ten o to požádá. A dokonce jako jeden z prvních zákonů říká, jak bude stát sankcionován, když to neudělá.

 

Ing. Aleš Kučera
předseda představenstva
NEWPS HOLDING SE

 

 

Další články

ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA IT: Mobily kazí spánek. Nová funkce Androidu to chce změnit
Více
ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA IT: I technologický lídr občas přehlédne maskovaný malware
Více

Zpět na výpis novinek