Zatvrzelé školství: na elektronický dotaz papírová odpověď

Kde je jedna z největších děr v elektronizaci českého státu? Tam, kde vám mimo jiné na žádost odeslanou do datové schránky odpoví doporučeným dopisem do vlastních rukou. Ale to ještě není ten nejhorší příklad, dočtete se v novém sloupku šéfa NEWPS Aleše Kučery.

Když moje dcera potřebovala přerušit vysokoškolské studium, poslala příslušnou žádost elektronicky ze své datové schránky fyzické osoby. A škola ji odpověděla doporučeným dopisem do vlastních rukou, že jí to schvaluje. Jenže ona už mezitím studovala v zahraničí a nebyla schopna si dopis převzít. Není snad výmluvnější příklad, jak velkou díru v elektronizaci veřejné správy představuje v Česku školství.

Vlastně je. Mnohem všednější a z hlediska nesmyslného obtěžování občanů tíživější. Průměrný vysokoškolský student vyfasuje na začátku semestru osm potvrzení ke studiu. Protože je nese rodičům, dopravnímu podniku, a vůbec ke všem čertům. Přitom školy mají elektronickou evidenci svých žáků. Drtivá většina jich používá jeden ze dvou informačních systémů – Bakaláři nebo Škola OnLine. Oba dodavatelé je poskytují jako cloudovou službu, která je dostupná neustále. Přesto ministerstvo školství není schopno udělat ani evidenci, která by on-line odpovídala na dotaz, jestli je někdo studentem ten který den. Takže já získávám od veřejnoprávní univerzity potvrzení o tom, že moje dcera studuje, abych je donesl svému správci daně. To je absurdní, ať se správce daně školy zeptá. 

Ano, stále jde „jen“ o zbytečné papírování. Jsou ale záležitosti celospolečensky mnohem závažnější. Neustále se mluví o tom, že ekonomiku je třeba stavět na kvalifikované pracovní síle, jejíž kvalifikace odpovídá potřebám firem. Jenže ministerstvo školství nemá ani přesnou databázi, kolik je učitelů a kolik jich má splněno minimum, nemá pasportizované školy. Natož aby umělo odpovědět na otázku: Potřebujeme, aby v roce 2022 ve středočeském kraji dostudovalo pět tisíc učňů. Je kapacita učilišť dostatečná? To je tragédie a ignorance, jinak se to nazvat nedá.

 

Ing. Aleš Kučera
předseda představenstva
NEWPS HOLDING SE

 

Další články

Jak stát neprodal chytrou karanténu
Více
Co napověděl koronavirus o vládní třicetiletce
Více

Zpět na výpis novinek