Báli se velkého bratra. Vznikl antibratr.

Když místo lidí obíhají data, aneb nové bydliště už nemusíte hlásit zdravotní pojišťovně. Zařídit to umí základní registry, říká šéf NEWPS.CZ Aleš Kučera. Kde si stát nedodělal domácí úkoly a nechal běhání na občanech? Přečtěte si v novém sloupku.

Když se moje maminka přestěhovala a vydali jí novou občanku, dělala si starost, že musí změnu trvalého bydliště nahlásit ještě své zdravotní pojišťovně. „Nemusíš, to už tam dávno vědí,“ uklidnil jsem jí. Základní registry jsou příkladem, kdy stát dělá to, po čem všichni tolik volají. Různé složky veřejné správy, ale nejen jí, dovedou sdílet informace.

Občanovi stačí zapsat v registrech IČO, na než má jakákoli změna v údajích chodit. Bohužel si ne všichni udělali domácí úkoly a legislativa se nezměnila do té míry, aby vše fungovalo automaticky. Takže nové trvalé bydliště stejně musíte jít nahlásit do banky, protože bankovní zákon to vyžaduje. Což je špatně.

Dělali jsme malý průzkum, jaký je v životě běžného občana neprofesionála poměr veřejnoprávních a soukromoprávních událostí, které jsou obtěžkány administrativou. Je to jedna ku deseti ve prospěch soukromoprávních záležitostí, které člověk musí udělat třeba právě ve chvíli, kdy se přestěhuje. To musí zjednodušeně řečeno všechno předělat rukama, neboli nahlásit se všem vodárnám, elektrárnám, plynárnám a dalším utilitám, které ho obsluhují. Už dlouho tu chybí změna v tom, aby do základních registrů měly přístup všechny regulované byznysy – banky, pojišťovny, operátoři, energetiky. Ony jsou na to připraveny, ale legislativa ne.

Čímž se dostávám k obavám, které kolem základních registrů byly od počátku – že to je zrod velkého bratra. Ve skutečnosti měl jejich vznik dva efekty. Za prvé se začala postupně čistit data, která stát uchovával rozptýlená v různých agendových informačních systémech. Ale především, zatímco dříve do těchto dat nahlížel kdekdo, včetně těch, co si je jen tak prohlíželi, dnes to není možné. I proto, že každý občan může dostat roční výpis, kdo údaje o něm v základních registrech studoval a proč. Ti, kteří říkali, že to bude velký bratr, vůbec nepochopili, že registry zafungovaly přesně obráceně.

Aleš Kučera
předseda představenstva
NEWPS HOLDING SE

Další sloupky najdete ZDE.

 

Další články

Většinu času jsme v defenzívě, přiznávají bezpečnostní experti
Více
Nezabezpečené API jako pozvánka pro hackery
Více

Zpět na výpis novinek