Ještě větší úspěch, než jsme čekali

Lidí, kteří nikdy nebudou chtít komunikovat se státem výlučně elektronicky, bude vždy kolem 30 procent, myslí si šéf NEWPS Aleš Kučera. I proto mají Czech POINTY větší úspěch, než se čekalo. A jak to souvisí s volbami?

Můj kamarád z Kodaně strávil více méně celý profesní život obchodem s IT produkty a službami. Takže ví, o čem je řeč. Jeho domácí přípojka k internetu disponuje rychlostí gigabit za sekundu. Takže má skvělé podmínky. Přesto chodí na úřady raději osobně, k elektronické formě státní správy nemá z nějakého důvodu důvěru. Takoví lidé se najdou vždy. A řada by jich to prostě digitálně nedovedla, ani kdyby to bylo uděláno úplně báječně. Proto byl správnou volbou Czech POINT, kde s elektronickým vyřízením pomůže asistent – pracovník na přepážce.

Šlo nejspíš o první velký projekt e-governmentu v Česku, který vstoupil do povědomí široké veřejnosti. A stal se o dost úspěšnějším a používanějším, než kdo kdy předpokládal. Včetně nás, kteří jsme ho tvořili. Czech POINTY fungují od roku 2008 a od té doby poskytly přes 22 milionů výstupů, v současnosti od 150 do 200 tisíc měsíčně. V dosavadním objemu převládají výpisy z rejstříku trestů, (40 procent), druhé nečetnější jsou výpisy z katastru nemovitostí (18 procent).

Méně už se ale ví, že Czech POINT obsluhuje obdobným způsobem vedle veřejnosti i úředníky. Denně se jich se do něj přihlásí až 40 tisíc a vyřizují v něm různé agendy. Takže se přes tento systém s nadsázkou řečeno rodí půlka dětí, rozvádí půlka manželství.

Může padnout námitka, že počítačová gramotnost roste, připojení k internetu se zlepšuje, takže asistence úředníka se stane zbytečnou. Nemyslím si to. Lidí, kteří nikdy nebudou chtít komunikovat a jednat se státem výlučně elektronicky, nebo to prostě nezvládnou, bude podle mého odhadu vždy kolem 30 procent. A 30 procent v každé evropské zemi vyhrává volby. 

 

Aleš Kučera
předseda představenstva
NEWPS HOLDING SE

Další sloupky najdete ZDE.

 

Další články

Na rojení kyberútočníků začínají být odpovědí „myslící“ stroje
Více
Sociální sítě jako zdroj uživatelských dat pro kyberzločince
Více

Zpět na výpis novinek