Zase jedna věc, v níž jsme lepší, než si myslíme

Největší slabinou elektronizace veřejné správy je marketing, říká šéf NEWPS Aleš Kučera. Co všechno usnadňuje život v komunikaci se státem, jen o tom lidé bohužel často neví? Přečtěte si v novém sloupku.

Česko si v digitalizaci státní správy pohoršilo o čtyři příčky a kleslo na 54. místo, říká průzkum OSN E-Government Survey 2018. Dlouhá léta se kolem zavádění e-governmentu pohybuji a ještě jsem nepotkal člověka, který by mi řekl: ano, teď jsme k tomu předávali nějaká data. Takže opravdu netuším, jak zmíněné srovnání vzniká.

Dost jsem cestoval soukromě i profesně a dovolím si říct, že stav elektronizace v téhle zemi je dobrý. Mohl by být lepší, ale je dobrý. Některé věci děláme neprakticky, některé by se daly dramaticky zlepšit, ale některé fungují nekonečně dobře oproti třeba Německu nebo Anglii.

Jen namátkou: datovými schránkami dnes projde kolem 100 milionů zpráv ročně, Czech POINTY poskytnou z různých databází občanům, firmám či úřadům 150 až 200 tisíc výstupů měsíčně. Ale jsou i méně známé, přitom neméně úspěšné příklady. Za naprosto geniální považuji portál české správy sociálního zabezpečení, který dnes používá 90 procent zaměstnavatelů a komunikují se přes něj všechny záležitosti související třeba s hlášením nových i odcházejících zaměstnanců. Staženo je z něj ročně zhruba 50 milionů formulářů na různé agendy. Prostě tam, kde se se dříve muselo běhat s papíry, to dnes funguje elektronicky prakticky na lusknutí prstu do druhého dne.

Dramaticky se zvedl výkon Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního. Existuje dvacetidenní plomba na pohyby v katastru nemovitostí a 21. první den vám přijde vyrozumění, že změna vlastnictví je zapsána. V základních registrech si zase můžete nastavit, na která IČO má přijít zpráva o změně adresy vašeho trvalého bydliště, abyste se vyhnuli obíhání všemožných institucí. Jenže to málokdo ví. Největší slabinou elektronizace veřejné správy je marketing. Stát neumí dát svým občanům vědět, co se povedlo.

 

Aleš Kučera
předseda představenstva 
NEWPS HOLDING SE

 

 

 

 

 

 

Další články

Obrana postavená levně a rychle zůstává děravá
Více
V jednoduchosti nemusí být síla. Branou pro škůdce se stává protokol usnadňující přihlašování
Více

Zpět na výpis novinek