Co může a nemůže Huawei? Zeptejte se sondy Voyager, říká Aleš Kučera
Jaká je souvislost mezi firmou Huawei a americkou vesmírnou sondou Voyager 2? Pro někoho spojení možná nesmyslné, ale Aleš Kučera, předseda představenstva NEWPS Holding SE souvislost rozhodně vidí, a to poměrně zajímavou. Více v článku.
Čínská technologická společnost Huawei je bezpečnostní hrozbou, vyhlásili do světa Američané, kteří dnešní dvojku v prodeji mobilních telefonů a jednoho ze světových lídrů v budování telekomunikačních sítí podezírají ze špionáže pro čínskou vládu. Sami ho proto vyloučili z budování mobilních sítí nové generace a ke stejnému postupu tlačí i své spojence. Zatím se nedočkali odezvy, kterou by si přáli slyšet.
Některé evropské země se vyjádřili v tom smyslu, že nemají v úmyslu vyloučit čínskou firmu ze soutěží na budování 5G sítí, protože žádnou bezpečnostní hrozbu v její technologii neobjevily a rizika si dovedou ohlídat. Na to lze opáčit jediné: většinou ani tvůrci informačních systémů nejsou schopni spolehlivě říci, co daný systém dělá. Natož aby byli ochotni přísahat, co nedělá.
Osobně věřím, že nyní v technologii čínské firmy žádný škodlivý kód není. Ale… když Američané v druhé půli sedmdesátých let vyslali sondu Voyager 2 k průzkumu vnějších planet sluneční soustavy, zjistili, že její trajektorii trefili tak dobře a uspořádání planet je natolik příznivé, že ji od Saturnu mohou vyslat dál ke zkoumání Neptunu. Protože už ale letěla příliš rychle, potřebovali dosáhnout toho, že se bude během letu kolem Neptunu natáčet, aby fotky nebyly rozmazané. Jenže sonda byla vypuštěna v roce 1977, zkonstruována o pár let dříve a nic takového v jejím řídícím počítači naprogramováno nebylo. A ten počítač měl jen jeden kilobajt operační paměti. V NASA tedy vzali původní programy a zjistili, že programátorům zbylo v paměti pár volných bajtů, kam umístili jednoduchý zavaděč. Tím dokázali přepsat celý obrovský kilobajt paměti novými instrukcemi. Skutečně celé ovládání sondy na tu obrovskou dálku přepsali a Neptun vyfotili.
Takže spolehlivě vyloučit, že se ve světě jedniček a nul něco nemůže stát, je přinejmenším odvážné.
Aleš Kučera
představa představenstva
NEWPS Holding SE