Aleš Kučera: Uspěchaná EET aneb když se začíná od konce

Názor na zavedení vládní EET z pera předsedy představenstva NEWPS Holding SE, pana Aleše Kučery, najdete v článku. A jak se na EET díváte Vy?

 

V příštím roce už zřejmě budou elektronicky evidovat tržby všichni, pro něž si stát tento online dohled vymyslel. Od restaurací a hotelů přes obchodníky po advokáty, lékaře a řemeslníky. Příslušný zákon minulý týden podepsal prezident Zeman a završení EET tak přijde po více než třech letech od startu první vlny, zhruba o dva roky později, než předpokládal původní záměr ministerstva financí. Přesto si troufnu tvrdit, že se elektronická evidence uspěchala. S ohledem na cíl, o nějž v celé věci jde – tedy lepší výběr daní a efektivnější správu veřejných financí, je to až krok číslo tři. První dva ale bohužel zůstaly jen předmětem diskuzí. Které to jsou? Už deset let fungují v Česku datové schránky a povinně je mají všechny firmy zapsané v obchodním rejstříku. Stát měl už dávno říci, že veškerá fakturace vůči veřejné správě je povinně elektronická přes datové schránky – to je krok číslo jedna. Stejně tak měl nařídit, že elektronicky musí být prováděna veškerá fakturace zahrnující jakoukoli spotřební daň – to je krok číslo dva. Jaký by to mělo efekt? Když evidenci všech zmíněných obchodů zelektronizujete, data budete nějaký čas vkládat do databáze a pak se jí inteligentně zeptáte, můžete se dočkat velmi zajímavých odpovědí. Například zjistíte, jak a kdy se motorová nafta mění v lehký topný olej a naopak nebo kde zázračně přibývají láhve s alkoholem. Navíc by to nutně mělo řetězový efekt. Když bude firma donucena, aby elektronicky fakturovala státu, začne tlačit na své dodavatele, ale i odběratele, aby udělali totéž. Jinak by systémy fakturace musela mít dva - jeden papírový a jeden elektronický. Rozšíření elektronické fakturace by přispělo k větší průhlednosti firemního účetnictví a tím pádem daňových povinností obecně. Na místě je tak otázka, proč máme EET pro živnostníky a nekontrolujeme velkoobchod a stát.

Aleš Kučera

předseda představenstva
NEWPS HOLDING SE 

  

 

Jste podnikatel a nevíte si rady s množstvím povinností, které na vás valí stát? Společnost NEWPS.CZ vyvinula pro Hospodářskou komoru ČR unikátní elektronický systém, který je určený zejména začínajícím podnikatelům. Chcete vedět víc? Podívejte se na webové stránky projektu Právní elektronický systém nebo nám napište!

 

Další články

Nezabezpečené API jako pozvánka pro hackery
Více
Většinu času jsme v defenzívě, přiznávají bezpečnostní experti
Více

Zpět na výpis novinek